Ako si vybrať novú pneumatiku?

Ak nie ste skúsený v tejto oblasti, najjednoduchším spôsobom, ako si vybrať správne pneumatiky je pozrieť sa na pneumatiky, ktoré máte v súčasnosti obuté na Vašom automobile. Na bočnej strane pneumatiky nájdete uvedený jej rozmer v tvare:

ŠÍRKA / PROFIL R RÁFIK ... reálne to bude vyzerať asi takto: 195/65 R 15

Na základe tohto údaju si viete na našej stránke vyhľadať správny rozmer pneumatiky vo vyhľadávacom poli.
V každom prípade je nevyhnutné dodržať parametre uvedené v technickom preukaze daného vozidla. Výrobca automobilu väčšinou dovoľuje voliť z väčšej škály rozmerov pneumatík - dá sa teda vybrať. Avšak alternatívy rozmeru musia byť uvedené v technickom preukaze.

Okrem rozmeru nájdete na pneumatike aj označenie maximálneho prípustného zaťaženia jednej pneumatiky a označenie maximálnej rýchlosti jazdy pneumatiky. Tento údaj je uvedený pri rozmere, nazýva sa index nosnosti a index rýchlosti pneumatiky a má tvar napr. 82T. Znamená to:

82 - označenie maximálneho prípustného zaťaženia jednej pneumatiky
T - označenie maximálnej rýchlosti jazdy

Dátum výroby pneumatiky je zakódovaný na jej bočnici a má označenie DOT, napr. DOT 1208 – posledné dve cifry označujú rok výroby pneumatiky, prvé dve cifry označujú týždeň výroby pneumatiky v danom roku.

Pri výbere pneumatík je taktiež dôležité zvoliť obdobie. Obdobie určuje sezónu pre ktorú je plášť určený, teda zima, leto alebo celoročný plášť. Odporúčame používať dve sady plášťov a to jednu sadu zimnú a jednu letnú.

Online rezervácia
do servisu

» Rezervuj

E-SHOP
A.R.S.

» Nakupuj

Firemní zákazníci

online nákup pre
firemných klientov

» Vstúpte

Stiahnite si aplikáciu
a objednajte sa on-line